StarDogs - Derya Özdemir

StarDogs - Derya Özdemir“Çakıl”…
StarDogs Akademi ile yollarımızın kesişmesine sebep olan güzel oğlum…
Hayatımda köpek sahibi olmanın ne demek olduğunu hiç bilmezken, sahiplendirme sayfasında onu gördüm ve bir anda girdi hayatıma. 2,5 aylık çok güzel bir yavru köpekti. Eve geldikten 10 gün sonra alerjik hastalığının çıkması, bilinçsiz veteriner tedavileri derken hayatımız gün geçtikçe zorlaşmaya başlamıştı. Halbuki eve katılan yeni üye ile musmutlu bir hayata adım atmamız gerekiyordu. Tam tersi hayatımız kabusa dönüşmüştü… Hem sonuçsuz tedavi, hem benim bilgisizliğim, hem de Çakıl’ın davranış problemlerinin başlamasıyla tıkanmıştım.
Artık Çakıl’ı eğitime göndermem gerektiğini düşünerek, hemen araştırma yapmaya başladım. Ama araştırmalarımın sorucunda köpekleri eğitirken “boğma tasma, dikenli tasma, vb” kullanımlar olduğu için vazgeçtim. Sonra İnternet’te tekrar araştırmalarım sonucu StarDogs Akademi ile karşılaştım. Hemen o gece form doldurup gönderdim. Ertesi sabah anında dönüş yaptı Mehveş Hanım.
O an bunu fazla anlayamadım ama Mehveş Hanım ile konuştuktan sonra hayatım tamamen
değişmişti bile..
Konuşması öyle enerjikti ki, köpeğimi eğittirmek yerine, benim bu işi yapmama hemen ikna etmişti beni. Hiç düşünmeden tamam dedim, o günden sonra yeni bir umut doğdu benim için. Sabırsızlıkla grubun tamamlanıp, eğitimin başlamasını bekledim.
Bu süreçte Çakıl’ın sağlık problemleri tamamen artmış, davranışları çok çok kötü bir hale gelmişti. 3 ay boyunca sabahlara kadar uykusuz bir şekilde işe gitmeler, gece yarıları kalkıp taksi ile veterinere gitmeler derken hem maddi hem manevi sarsılmıştım. Kafamda deli deli düşünceler gezinmeye başlamıştı. StarDogs - Derya Özdemir“Çakıl’ı geri vermeli miydim?” Yanlış yapmamak için hemen Mehveş Hocamı aradım ve durumu anlattım. Beni kendime öyle bir getirdi ki, sanki ayaklarımdan tutup aşağı doğru salladı beni… Geri verecektiysem neden bu hayvanı almıştım??? Gördüğüm zorluklarda hemen korkup kaçacak mıydım? Diğer hayvanlarım için de az mı uğraşmıştım? Papağanım için de 9 ay boyunca veterinere
gidip gelen ben değil miydim?
O an o kadar utandım ki bu düşüncemden… Hemen Çakıl’ı kliniğe yatırdım. 1 ay orada tedavi gördü ve ben de bu süreçte kafamı toparladım. Eğitimler başladı, artık daha dingin bir akla sahiptim.
Hayatımın farklı zamanlarında çok farklı işler yaparak, en son 7 yıl teknik ressamlık yaptıktan sonra artık özel sektörde birilerinin üzerimde ego tatmini yapmasına dayanamadığımı fark etmeye başladım. Hemen akabinde benim de sağlık problemlerim başladı ve işten ayrıldım.
Ne yapacaktım şimdi? Evet o istemediğim yerden kurtulmuştum ama şimdi ne olacaktı?..
Eğitime daha yeni başlamıştım, ve yeniden bir umutsuzluğa kapılmıştım. Tamam, yolum belli idi ama o adımı atmaya korkuyordum. Burada da Mehveş Hocam bir psikiyatr gibi devreye girip, benim kendime olan güvenimi yeniden yerine getirdi.
StarDogs - Derya ÖzdemirÇakıl taburcu olduktan sonra hemen çalışmalara başladım. Öğrendiklerimi hemen onun üzerinde uygulamaya başladım. Aramızdaki bağ da kuvvetlenmeye başlamıştı. Artık huzurlu bir hayata adım atmıştık..
Ama çalışmam da gerekiyordu… Bu sefer bütün gücümü toplayıp, hayata dört elle sarılmam gerektiğini, hayvanlarıma daha iyi şartlarda bakabilmek için çok çalışmam gerektiğine karar verdim. Ve Mehveş Hocamın yardımları ile ben de eğitimlere başladım.

“Her şey çok güzel oldu!”
Artık bir özel şirkette birilerine bağımlı değilim. Kimse üzerimde ego tatmini yapamıyor ve en önemlisi mutlu olduğum işi yapıyorum. Ders sonunda çalışma yaptığım köpeklerin öperek teşekkür etmesi benim bütün yorgunluğumu alıyor ve her seferinde “evet, doğru yerdeyim” diyorum.
Eğer Mehveş Hocam ile yolum kesişmese idi, ben hala o sevmediğim işi hasta halimle mecbur olduğum için yapmaya devam ediyordum. Belki de Çakıl’dan vazgeçmiştim ve vicdanım ömür boyu sızlayacaktı. Mehveş Hocamın tatlı dili ile ikna etmesi sayesinde benim, Çakıl’ın ve belki de daha birçok canın hayatı kurtuldu, kurtulmaya devam edecek.
İyi ki, iyi ki, iyi ki diyorum… İyi ki StarDogs ailesinin üyesiyim ve bundan dolayı çok mutluyum.
Ve bu süreçte öğrendiğim şey: Her şeyin çözümü ve bir yolu var, yeter ki inancınızı yitirmeyin.

Derya Özdemir
smart__animals@outlook.com
Instagram

SİZ DE AKADEMİ’YE KATILIN