Neden Pozitif Köpek Eğitim Merkezi Diyoruz?

Pozitif köpek eğitimi yalnızca bir eğitim yöntemi değil, bir felsefe, bir yaşam tarzı, bir hayata bakış biçimidir. Köpeğine bağırmadan bir şey anlatmayı başaran, onunla şiddet ve ceza kullanmadan, patronluk taslamadan iletişim kurabilen bir insanın çocuğuyla, iş arkadaşlarıyla, ailesiyle de benzer bir yaklaşımla diyalog kurmayı başarması kaçınılmazdır. Dünyayı değiştirmek, daha yaşanası bir yer haline getirmek istiyorsak, lütfen değişime önce kendimizden başlayalım.

Köpekler insanlarının yansımasıdır denir ya hep, bu onlarla ilgili yapılan en doğru tespitlerden biri olsa gerek. Edindikleri alışkanlıklar, oluşan karakterleri bize dair izlerle doludur. Biz çok stresliysek eğer, onların huzurlu kalması zorlaşır. Kurduğumuz iletişim yolu sevgiden, sabırdan ve özveriden değil de şiddetten, baskınlık kurmaktan, üstünlük kavgasından geçiyorsa, bir gün bize ısırıkla karşılık verdiklerinde şaşırmamamız gerekir. Hatalarına tolerans göstermediğimizde, denemekten korkarlar ve deneyip doğruyu bulmaları imkansızlaşır. Doğru davranışlarına sürekli kayıtsız kalır, bir “aferin” dahi demezsek, o doğrunun karakterlerinde yer etmesi pek de mümkün olmaz. Köpekli hayatta neredeyse her şey, ettiğimiz liderliğin, yaptığımız yol göstericiliğinin, takındığımız tutumun doğruluğuyla paralel ilerler. Bu yüzden “pozitif köpek eğitimi”, sadece köpekleri değil ve hatta onlardan önce köpeğin insanını eğitmeyi amaçlar. Biz insanlar yerine getirmekle yükümlü olduğumuz sorumluluğun farkındalığıyla hareket edip köpeklere dair doğruları öğrendikçe, benimsedikçe, hayat bizim için de onlar için de çok daha keyifli bir hale bürünüyor… Tek sorun o doğrulara ulaşmanın her zaman sanıldığı kadar kolay olmaması. İnternet çağının bir handikabı olan bilgi kirliliği, söz konusu bin yıllardır insanların hayatında yer alan köpekler olunca had safhaya ulaşıyor. Geçerliliğini yitirmiş olması geçmişte kalmasına yetmeyen, günümüze kadar ulaşmış çağ dışı yöntemler de doğru bilinen yanlışlar hanesinin bir hayli dolmasına neden oluyor. Bilimsellik ve empati süzgecinden geçen en doğru yöntem olan pozitif köpek eğitimi, köpeklerin tüm eğitimlerini evlerinden ve insanlarından ayrılmadan almaları mümkündür ve gereklidir diyor.

StarDogs Pozitif Köpek Eğitim Merkezi
StarDogs Pozitif Köpek Eğitim Merkezi
StarDogs Pozitif Köpek Eğitim Merkezi
StarDogs Pozitif Köpek Eğitim Merkezi
StarDogs Eğitmenleri Origami Öğreniyor

Eğitim Neden Köpeğin Evinde Verilmeli?

Köpeklerin öğrendikleri şeyleri bulundukları yerle ilişkilendiriyor olmaları, eğitimlerinin kendi evlerinde verilmesini gerekli kılan sebeplerin başında geliyor. Örneğin evinizi taşıdığınızda köpeğiniz bir önceki evde sorunsuz bir şekilde yalnız kalabiliyorken, henüz alışkın olmadığı yeni evde yalnız kaldığında strese girebilir. Hep yürüyüş yaptığınız rotayı değiştirip hiç tanımadığı bir güzergahta birlikte yürüdüğünüzde, daha önce yanınızda sakince yürüyen köpeğiniz sizi sürüklemeye başlayabilir. Yeni evde ya da yeni rotada, yalnız kalmaya ya da yürüyüşe tekrar çalışmak gerekir. Haliyle eğitimleri boyunca öğretilen şeyleri kendi evlerinden uzakta, bambaşka bir yerde öğrendiklerinde, evlerinde de oradaki gibi davranmalarını bekleyerek onlardan neredeyse imkansızı istemiş oluyoruz.

Sebeplerden bir diğeri; birincil hedefimizin köpeğe, “otur”u “yat”ı “bekle”yi öğretmekten ziyade öğrenme metodunu öğretmek olması ve bu metodu sizin de uygulayabilir hale gelmenizi sağlamak. Eğitimin her aşamasına tanık ve dahil olmanız, eğitimin sonunda köpeğinizin sadece eğitmenini değil, sizi de dinliyor olması için çok önemli. Kuşkusuz bunu, köpeğinizi alıp birkaç ay misafir edip eğitimini tamamlayıp evine göndererek sağlamak mümkün olmuyor.

Ve elbette köpeğinizin öğrenirken aynı zamanda ne kadar eğlendiğini, derslerden nasıl keyif aldığını, hiçbir fiziksel ya da psikolojik şiddet içermeyen, bilimsel ve pozitif metotla, kuyruklarını sallayarak mutlu mutlu çalıştığını görmeniz bizim için çok önemli. Bu yüzden StarDogs Pozitif Köpek Eğitimi Merkezi çatısı altında, Türkiye’nin pek çok ilinde var olan eğitmenlerimiz bir eğitim çiftliğine, dört tarafı çevrili bir merkeze ihtiyaç olmaksızın köpeğin evinde, yerinde, sizin yanınızda eğitim sürecini tamamlıyor.

StarDogs Pozitif Köpek Eğitim Merkezi Eğitmenleri

StarDogs ailesinde yer alan tüm eğitmenler, pozitif köpek eğitimini öğrenmek ve uygulayabilmek için gerekli teorik dersleri tamamlamış, pratik çalışmalarıyla öğrendiklerini pekiştirmiş, uzman eğitimci eğitmenlerinden yeterlilikleri konusunda aldıkları onayla sertifikalarını kazanmış, öğrendikleri pozitif ve bilimsel metottan sapmayan ve bunu meslek etiği olarak benimsemiş profesyonel pozitif köpek eğitmenleridir.

StarDogs Pozitif Köpek Eğitim Merkezi ve etkinlikleri hakkında daha detaylı bilgi almak için lütfen sayfa altındaki sosyal medya hesaplarımızı takip ediniz. Güncel etkinliklerimiz mümkün olan her kanaldan size duyurulmaya çalışılmaktadır.