Genel Bilgi ve Tarihçe

StarDogs Yunanistan

Yiannis Arahovitis tarafından, Atina’da 1999 yılında kurulmuştur

Yunanistan’daki en önemli köpek eğitim merkezlerinden biridir

Balkanlardaki ilk Eğitimciler Akademisi’ni açmıştır

Yine Balkanlardaki ilk ve halen tek Dog Dancing, Flyball, Agility kurslarını başlatmıştır

7 kurtarma organizasyonuna danışmanlık hizmeti vermekte ve DI.KE.P.AZ Barınağı ile işbirliği yapmaktadır (Atina Metropolitan Bölgesindeki 9 Belediyenin katıldığı bir pilot uygulama)

www.stardogs.gr adresli hit oranı oldukça yüksek web sitesi yoluyla ve aylık bir bülten ile binlerce köpek sahibine ulaşmaktadır.

Ekibimiz Hakkında…

Eğitim talepleriniz için kurumsal desteği tercih edip StarDogs’u aradığınızda, verilen eğitim ve yönlendirilen eğitmen size StarDogs güvencesi ile gelmektedir. Herhangi bir eğitmene bireysel olarak ulaştığınızda, eğitim tamamen ve yalnızca o eğitmenin sorumluluğundadır. Arzu ederseniz bireysel olarak görüştüğünüz ve akademimizden mezun olduğunu söyleyen herhangi bir eğitmenin StarDogs Eğitimciler Akademisi’nden mezun olup olmadığını, sertifika almaya hak kazanıp kazanmadığını teyid etmek için bize [email protected] adresinden e-posta ile veya 0.555.683 51 28’den telefon yolu ile ulaşabilirsiniz.

Son yıllarda “Pozitif Eğitim” en tercih edilen eğitim metodu olma yolunda hızla ilerlemektedir. Bu yüzden de “pozitif eğitim” konusunda hiç bir şey bilmeyen ama tercih edildiği için adının önüne bu sıfatı ekleyen pek çok kişi ve merkez ortaya çıkmaya başlamıştır. Dolayısı ile lütfen “pozitif eğitmenim” diyen herkese yalnızca “öyle dedi diye” inanmayınız. Köpeğe nasıl eğitim verdiğinizin yanında “ne öğrettiğiniz” de çok önemlidir. Gerçek pozitif eğitmen, eğitim sırasında asla ne fiziksel, ne psikolojik hiçbir şiddet ve ceza unsuru kullanmaz, köpeğe yüksek sesle komut vermez, bağırmaz, vurmaz (hatta eğitirken eliyle düzeltme, itme-kakma yapmaz), tasmayı bir “eğitim aracı” olarak kullanmaz, asla boğma/dikenli/elektrikli tasma kullanmaz, kullanmakta ısrar eden sahiple çalışmaya devam etmez, köpeği ne başka köpeklere ne de insanlara karşı saldırgan hale getirmez…StarDogs Eğitimciler Akademisi’nden mezun olduğunu söyleyen kişilerin gerçekten mezun olup olmadığını önce lütfen merkezimizle teyid ediniz.

Eğer mezunlarımızın arasından “pozitif eğitmenin yapmaması gereken davranışları yapan” bir eğitmen görürseniz de lütfen yine -mümkünse bu iddianızı kanıtlayan bir belge ile birlikte- bizi bilgilendirin.

2006-2011 yılları arasında StarDogs Atina tarafından düzenlenen 1., 2., 3., 4. ve 5. StarDogs Eğitimciler Akademisi sınıflarında toplam 100 öğrencimiz mezun olmuş ve eğitim sonunda sertifikalarını da yine StarDogs Atina’dan teslim almışlardır. Halen Türkiye’de herhangi bir kişi veya kurumun “eğitmen yetiştirme” yetkisi olmadığından, öğrencilerimizin hepsi doğrudan StarDogs Atina’ya kayıt olmakta, eğitim sonunda da yine sertifikalarını doğrudan Atina’dan almaktadırlar. Verilen sertifika ile eğitmenlerimiz arzu ederlerse yurtdışında da eğitmenlik yapabilmekte veya yurtdışındaki daha ileri seviyedeki branş eğitimlerine katılmak için kullanabilmektedirler. Burada StarDogs İstanbul tarafından sunulan hizmet, eğitimler için mekan sağlanması ve eğitimin ardıl çeviri ile “İngilizce/Türkçe” olarak sunulmasıdır. 2004 yılından beri Tarım Bakanlığı ile yürüttüğümüz diyalog neticesinde burada Milli Eğitim Bakanlığı ve Tarım Bakanlığı onaylı kurs düzenleme yetkisi aldığımızda, Akademi sınıfları artık StarDogs İstanbul tarafından düzenlenecek, ama eğitim sonunda hem İstanbul’dan, hem Atina’dan 2 ayrı sertifika düzenlenmeye başlanacaktır. StarDogs İstanbul da “sertifika” programı düzenlemeye başladığında, halen yalnızca StarDogs Atina öğrencisi/mezunu olan eğitmenlerimiz, tekrar kısa bir “tazeleme eğitimi” ve sınava çağırılacak, onlara da 2. sertifikaları bu kez İstanbul’dan düzenlenip verilecektir.

***

Aşağıda da 2003 yılından bu yana bize destek veren kişi, kurum ve ekip arkadaşlarımızın listesini bulabilirsiniz:

  • Fish Communication Village – tüm özel etkinlik, halkla ilişkiler, kreatif destek ve 3.parti hizmetler (Agon, Talk, VR Servers, Positive-S ve diğer gruplarıyla birlikte)
  • Purina – 2004-2005 yıllarındaki pekçok aktivitenin ve kitaplarımızın ana sponsoru ve “Ambassadors Projesi”nin lideri (AKA, SED ve projenin diğer katılımcıları ile birlikte)
  • ParkOrman – 2004-2005 yıllarındaki eğitim, bakım, ürün satış ve aktivite merkezimiz (yıllık 1.000.000’a yakın ziyaretçi)
  • Intervet-Türkiye – kitaplarımızın ve 2004-2005-2006 yıllarındaki pekçok etkinliğimizin diğer sponsoru
  • Etkinliklerde basın sponsorumuz olan ALS Pet Magazine, www.kopekistan.com ve www.miyavlar.com
  • Merkezi İzmir’de olan ve yakında Konak Belediyesinin de desteği ile İzmir’de de etkinliklere başlamamızı sağlayacak olan Hayvan Hakları İçin Veteriner Hekimler Derneği
  • Yola ilk çıktığımız günden beri dost elini bizden hiç esirgemeyen, Ankara Canine College’in sahibi, Vet.Hek. ve Eğitmen dostumuz Tarkan Özvardar
  • Kitabımızdaki önsözü ile ilk desteği veren, şimdi de asla hiçbir destek çağımızı yanıtsız bırakmayan, İ.Ü. Veteriner Fakültesi öğretim üyesi ve aynı zamanda Canlı Dostları Ağı’nın Başkanı Sn.Prof.Tamer Dodurka
  • Temmuz 2007’de Veteriner Hekimler için düzenlediğimiz seminerde ve sonrasında bizden desteğini esirgemeyen Veteriner Halk Sağlığı Derneği
  • Özellikle ilk 3 Eğitimciler Akademisinde de bize mekan, ekipman ve çalışma ortamı sağlayan, Pozitif Eğitim’in yaygınlaştırılması çalışmalarımızda en büyük destekçimiz, tüm kurum ve alt birimleriyle birlikte, Kadıköy Belediyesi.

***Ayrıca Havhav.com’a da 2004 yılının ilk 6 ayında verdikleri etkinlik bazlı iletişim desteği ve danışmanlık için teşekkür ederiz.

Özel Teşekkür ve Anma: StarDogs Türkiye’nin faaliyete geçmesinin ardından bizimle birlikte çok güzel çalışmalar yapan, seminer ve şovlarda bizimle yer alan, bir yıldan fazla bir süre Parkorman’da her pazar yaptığımız Eğitim Danışmanlığı ve Puppy Class faaliyetlerini sürdürmemize yardımcı olan, StarDogs bünyesinde eğitimler veren değerli eğitmen dostumuz İsmail Efe Yıldız’ı ne yazık ki 25 Kasım 2015 tarihinde kaybettik. Kendisine buradan bir kez daha hem verdiği emekler, hem de dostluğu için teşekkür ediyor, dostluğumuzun sonsuza dek süreceğini, sevgimizin özlemi ile birleşip gün be artacağını ekliyor, yardım ettiği tüm canların ona olan minnet ve teşekkürünün yıldız olup üzerine yağmasını, bu dünyada güzel şeyler yapmış, ardında iyi bir iz bırakmış bir insan olmanın mutluluğuyla, huzurla uyumasını diliyoruz.

StarDogs Türkiye

Yiannis Arahovitis ve Mehveş İpek tarafından tarafından, 2003 yılında İstanbul’da kurulmuştur

İlk 2 yıl Parkorman-İstanbul’da her Pazar ücretsiz “Eğitim Danışmanlığı ve Puppy Class” hizmeti vermiştir

Pozitif köpek eğitimi ile ilgili 2 önemli yayını Türkçe’ye çevirip yayınlamıştır

www.stardogs.com.tr adresli site aracılığı ile ayda sayıları 6000 ila 10.000 arasında değişen ziyaretçiye ulaşmaktadır

2006, 2007, 2008, 2009, 2010 yıllarında açılan 5 ayrı StarDogs Eğitimciler Akademisi sınıfından sayıları 100’ü geçen eğitmen sertifika alarak mezun olmuş ve pozitif köpek eğitmeni olarak çalışmalarına başlamıştır

26 Kasım 2006 tarihinde İstanbul’da 1.Uluslararası StarDogs Pozitif Köpek Eğitim Semineri’ni, 14 Temmuz 2007’de ve 31 Ocak 2010’da Veteriner Hekimlere özel pozitif eğitim seminerleri düzenlemiştir

Eğitimciler Akademisi başta olmak üzere pekçok faaliyette Kadıköy Belediyesi ile işbirliği yapmıştır

Şubat – Mart 2008’de Show TV’de yayınlanan, Medyapım’ın yapımcılığını üstlendiği, Türkiye’de ilk kez düzenlenen ve barınak köpeklerini sahiplenmeyi teşvik etmeyi, barınakta yaşamak zorunda olanların da şartlarını iyileştirmeyi hedefleyen “Can Dostum” adlı programın eğitim kadrosunda yalnızca StarDogs Eğitimciler Akademisi yetkilileri ve akademiden mezun eğitmenler görev almıştır.