Kim Kimdir

Yiannis Arahovitis hakkında…

Yiannis Arahovitis 1960 yılında Yunanistan’da doğdu. Psikoloji ve İngiliz Edebiyatı eğitimleri aldı. 20 yılı aşkın bir süredir köpeklerle profesyonel olarak uğraşmanın ötesinde, yaşamında köpeklerin her zaman önemli bir yeri oldu, hep onlarla yaşadı.

Dünyanın en başarılı eğitimcileri olarak nitelenen Bob Bailey (Amerika) ve Turid Rugaas (Norveç) ile çalıştı ve Almanya’da (Dortmund), İngiltere’de (Londra) ve Amerika’da (Chicago) hayvan davranışları üstüne eğitimler aldı. Kullandığı yöntem “Pozitif Eğitim” olarak isimlendiriliyor ve hiçbir surette köpeklere uygulanan herhangi bir ceza ya da tehdit içermiyor, zaten eğitim merkezinin ismi de “StarDogs Positive Training” ve halen “Association of Professional Dog Trainers (APDT#66102)” ve “Pet Dog Trainers of Europe (PDTE)” adlı derneklerin bir üyesi olarak faaliyet gösteriyor. Arahovitis, PDTE’nin Yunanistan’daki tek “Tam Üye”si ve temsilcisidir.

Bugüne dek köpek eğitimi üstüne pek çok dergide ve gazetede makaleleri çıktı. Bu yazılar günümüzde de devam etmekte, kendisi aynı zamanda “Agility Club of Great Britain” adlı klübün resmi yayını olan “The Voice” isimli dergide de halen köşe yazarıdır. Bugüne dek Pozitif Eğitim üstüne pek çok seminer düzenledi ve bu seminerler tüm Avrupa’da konusunda en fazla katılım alan organizasyonlar arasında yer aldı. Halen Yunanistan’da oldukça yoğun ilgi gören www.stardogs.gr veya www.dogtraining.gr adreslerinden ulaşılabilen bir web sitesi var. Ağustos 2003’te uluslararası platformda ilk büyük adımını atarak, Türk ortağıyla birlikte StarDogs – Türkiye’yi de faaliyete geçirdiler.

Halen Atina’da eğitimcilere “Pozitif Eğitim”i öğrettiği bir Köpek Eğitimcileri Akademisi (Dog Trainers Academy) var. Bu Köpek Eğitimcileri Akademisi tüm Balkanlarda konusundaki ilk örnektir ve aynı zamanda yine Agility, Flyball, Dog Dancing gibi farklı konseptlerde kurslar düzenleyen ilk hatta halen de tek kişidir. Yunanistan’da faaliyet gösteren 7 farklı hayvan kurtarma organizasyonunun danışmanlığını yapmaktadır ve öğrencileri ile birlikte DI. KE. P. AZ. isimli barınakla (Atina Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki 9 belediyenin birlikte yürüttüğü bir pilot uygulama) işbirliği içinde çalışmaktadır. Bu faaliyet Yunanistan’daki sokak hayvanlarının problemlerini azaltabilmeyi amaçlayan son derece iyi organize edilmiş bir çalışma örneğidir.

Bugüne kadar farklı amaçlardaki pekçok değişik şov için köpekler eğitti ve bunlar çoğu kez Yunan yazılı ve görsel basınından oldukça yoğun ilgi gördü. Aynı zamanda okullarda (American College of Greece) öğrencilere hayvan sevgisi/bakımı ile ilgili eğitimler verdi ve çeşitli köpek şovlarına pekçok demo ile katıldı.

Yiannis Arahovitis, Türk ortağı ile birlikte Tarım Bakanlığı tarafından 21-25 Haziran 2004 tarihlerinde Ankara’da ilk ve tek defaya mahsus olmak üzere düzenlenen seminere Türk eğitmenlere ders vermek üzere eğitimci olarak davet edildi ve “Eğitimcilerin Eğitimcisi” olarak onaylandı. Dünyaca tanınan eğitmen Arahovitis, 2007 yılında PDTE tarafından “Avrupa’nın En İyi 2. Eğitmeni” olarak seçildi.

Mehveş İpek hakkında…

1968 yılında İstanbul’da doğdu.

1986 yılında Kadıköy Anadolu Lisesi’ni, 1990 yılında Hacettepe Üniversitesi Mütercim Tercümanlık Bölümü’nü ve 2015 yılında da Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümü’nü bitirdi.

StarDogs Trainers’ Academy’ye katılan ilk Türk öğrenci oldu; 2002 yılında Atina’da Yiannis Arahovitis’ten “Pozitif Köpek Eğitimi” konusunda ilk eğitimini ve sertifikasını aldı.

2003 yılında Yiannis Arahovitis ile ortaklık kurarak StarDogs’un Türkiye faaliyetlerine başladılar.

StarDogs Türkiye’nin çalışmalarına başlamasından bu yana pekçok kez dergi, gazete, radyo ve TV’de röportaj ve makalelerine yer verildi, çeşitli seminerlerde, fuar ve organizasyonlarda konuşmalar yaptı.

Sektörün en bilinen aylık yayın organlarından olan ALS Pet Magazine’de Pozitif Eğitim üstüne yazıları yayınlandı.

Türkiye’de Tarım Bakanlığı tarafından 21-25 Haziran 2004 tarihlerinde, Ankara’da, ilk ve tek defaya mahsus olmak üzere düzenlenen ve Yiannis Arahovitis’in de konuşmacı olarak davet edildiği seminerde hem Arahovitis’in çevirmenliğini yaptı, hem de “Uzman Eğitimci” sertifikası aldı.

Kısa adı APDT olan Association of Professional Dog Trainers tam üyesidir. (Full Member # 75249)

Yiannis Arahovitis ile birlikte 2006 yılından beri Türkiye – StarDogs Eğitimciler Akademisi’nde sertifikalı pozitif köpek eğitmeni yetiştiriyorlar.