Orjinal formatı İngiliz BBC televizyonundan alınan, Türkiye’deki yayın hakları ise Medyapım’a ait olan “Can Dostum” isimli yarışma programı, Şubat-Mart 2008 döneminde Show TV ekranlarında idi.

Bu program diğer yarışmalardan çok farklı, çok özeldi…Bizim StarDogs ekibi olarak orada bulunmaktaki öncelikli amacımız, özellikle “barınak” köpeklerinin ne kadar “harika” olduklarını, şans verilirse neler becerebildiklerini topluma göstermek, insanları daha çok barınaktan köpek sahiplenmeye yönlendirmekti…

Programda ve tüm hazırlık aşamasında, yalnızca StarDogs önderliğinde “pozitif eğitim” metotları uygulandı ve yalnızca StarDogs’un kurucuları – aynı zamanda “öğretmenleri” Yiannis Arahovitis ile Mehveş İpek ve StarDogs Eğitimciler Akademisi mezunu eğitmenler bu çalışmalarda görev aldı.

Ne fiziksel, ne psikolojik hiçbir şiddet veya cezanın asla kabul edilemeyeceği eğitim sistemimizde, amaç yine “mutlu köpekler ve mutlu aileler” yaratmaktı…

Sanıyoruz ekip olarak emeğimiz amacına ulaştı ve toplumun köpeklere ve eğitime bakışını değiştirmekte StarDogs ekibi olarak üstümüze düşeni başarı ile yerine getirdik.

Programın yayınlandığı ilk günün ertesinde, sevgili Bekir Coşkun’un köşesinde Can Dostum’u anlatan ve bizi çok mutlu eden bir yazısı yer aldı. Yazıya aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

Can Dostum, Bekir Coşkun, Hürriyet, 3 Şubat 2008

Can Dostum Yarışma Programı, yayınlandığı süre boyunca pekçok kez yazılı ve görsel basında gündeme geldi. Bu haberler, duyurular esnasında yarışmaya katılan ünlülerle birlikte pekçok kez hem StarDogs’un kurucu ve ortakları, hem de eğitmenleri ile de röportajlar yapıldı. Bu röportajların en kapsamlılarından biri, 17 Şubat 2008 Pazar tarihinde Akşam Gazetesi’nde yayınlandı.