Hayatınızın akışının, aslında sizin istediğiniz gibi devam etmediğini düşünmeye başladığınız an, işte o andır dümeni elinize alma zamanının geldiği an… Aynen benim de 19 yıllık kurumsal firma deneyimimden sonra bam telimin attığı anın geldiği gibi. Çeyrek asırlık bir yaşanmışlık, fakat hayatımın kontrolü bende değil…

StarDogs - Canan Soysal

Kendi duygularımı, isteklerimi ve hayattan beklentilerimi sorgulamaya başladığımda, aslında hayvanlarla ve özellikle köpeklerle hayatımı paylaşmanın beni ne kadar mutlu ettiğini fark ettim. Çünkü onlarla birçok güzel yaşanmışlıklarım, anılarım var. Atmam gereken bir sonraki en mantıklı adım ise, hayvanlara olan bu sevgimi hayatıma nasıl entegre edebilirim’i (??) araştırmak oldu.

Bir karıncayı dahi incitmek benim karakterime aykırı bir durum. O nedenle, dahil olacağım organizasyonun da aynı hassaslıkta olması, benim ‘olmazsa olmazımdı’. Araştırmalarım, görüşmelerim sonucu ‘StarDogs Positive Eğitim’in benim için biçilmez kaftan olduğuna karar verdim. Neden mi?

Piyasada, köpek eğitmenliği yaptığını varsayan birçok isim var. Eğitim adı altında uygulanan yöntemlerden bazıları; boğma tasma, dikenli tasma, şok veren tasmalar veya köpekte kalıcı fiziksel veya psikolojik hasarlar bırakabilen bazı uygulamalardır. Bu yöntemler, köpeği eğitmekten ziyade onda maalesef kalıcı hasarlar bırakırlar.  Ancak, StarDogs’u onlardan ayıran en önemli prensibi: ‘En iyi eğitmen, köpeğe elini dahi sürmeden eğitimi uygulayan eğitmendir’. Köpek ile sahibinin birbirlerinin dilini öğrenmelerini sağlayarak, hayatlarını olabilecek en uyumlu şekilde geçirmelerine zemin hazırlar. Eğitim süreci boyunca edindikleri tecrübeleri ise, onlar için güzel ve pozitif anılardan ibarettir.

Uzun lafın kısası, öncelikle köpekleri seviyorsanız ve hayatınızın dümenini de elinize alma zamanı geldiğini düşünüyorsanız,  StarDogs’u Türkiye’ye ve hayatımıza kazandıran çok değerli eğitmenimiz, sevgili Mehveş İpek’le görüşmenizi şiddetle tavsiye ederim.

Yolunuzun güzel insanlarla kesişmesi dileğiyle…

Sevgi ve Selamlar,

Canan Soysal
Eskişehir