Ergin Gürdal

Öyle bir hobim olsun ki hem geçimimi sağlasın hem de manevi olarak tatmin olayım. Çocuk yaşlardan beri bu hayalimi hatırlarım. 22 yıllık kurumsal hayattaki çalışma dönemim boyunca bu amacım için somut bir adım attığımı söyleyemem. Anlaşılan daha ziyade iyi bir çalışan olmak için çabalamışım. Bu yüzdende bu düşüncem ütopik bir hayal olarak kaldı.

Ta ki, Ağustos 2019 tarihinde StarDogs ile yollarımız kesişene kadar. Pozitif köpek eğitmeni olmaya karar verme hikayem böyle başladı. Sanırım, hayatta bazı şartların oluşması için zamana ihtiyaç oluyor. Aslında, StarDogs kuruluşu olan 2003’ten beri sürekli takibimde oldu. Kurucusu, Mehveş İpek, 40 yıllık arkadaşımdır. Buradan kendisini bir kez daha tebrik ediyorum. Sıfırdan başlayıp, adım adım büyüterek StarDogs ailesi gibi çok güzel bir ekibin oluşumuna imza attı.

Kariyerimdeki bu değişim kararı, sanki içimde proletarya zincirlerimi kırmış gibi büyük ölçüde özgürleşmiş hissetmeme neden oldu. Korku, endişe ve stres uzunca bir dönem boyunca çoğunlukla farkında olmaksızın yayılarak nasılda günlük hayatımın içine işlemiş. Daha ziyade büyük şehirlerde yaşayanlar bilir. Modern iş hayatının gerektirdiği koşuşturma ve esnasında ne kadarda doğal olandan uzaklaşıyoruz. Bence, doğadan ne kadar izole kalırsak o oranda bir türlü susmak bilmeyen zihnimizin tutsaklığında sosyal kimliklerimizle ve/veya içsel durumlarımızla özdeşleşiyoruz. Bu esnada zihnimiz ise susmak bilmeden düşünce üretiyor. Peki bu durumda ne yapmamız lazım?

Gerçek kimliğimize ve öz benliğimize kavuşmak üzere doğa ile barış imzalamalı, onunla ahenk içinde olmalıyız.

Bu amaca ulaşmak için herkesin farklı yöntemleri olabilir. Benim ilk aklıma gelenler; çıplak ayakla toprağa basmak veya uzun uzun ağaçlara sarılmak. Köpeğim ile beraber orman yollarında, telefona ve saate bakmadan keyifle yürüyüş yapmak.

Son olarak, söylemek istediğim birkaç cümle kaldı. Heveslenerek köpek sahibi olmayı planlıyorsunuz. Elbette köpeğinizle yürüyüşe çıkmak isteyeceksiniz. Keyifli bir yürüyüşü nasıl sağlarsınız? Aranızda uyumlu, birbirini anlayan bir bağ nasıl kurulabilir? Bu sorunun tek bir cevabı var. Sadece en güncel bilimsel verilerin ışığındaki pozitif köpek eğitimi yöntemlerini uygulamak. Biz eğitmenler en başından itibaren köpek sahiplerine hep şunu söyleriz; pozitif eğitim bir kez başladı mı hiç bitmez. Hem biz öğrenmeye devam ederiz hem de köpeklerimiz.

Ergin Gürdal
Instagram: @ergin_pozitif_kopek_egitimi