StarDogs ailesine teşekkür ederim.
Bundan beş sene önce labrador kırma büyük boy bir köpek edindim. Köpeğimi eğitmenin şart olduğunu yoksa çok zorlanacağımı, benim onu değil onun beni gezdireceğini anladım. Bu işleri hiç bilmiyordum ve maalesef eski bir polis köpeği eğiticisinden ders almaya başladık. Bu konuda o zaman neye uğradığımı şaşırdım o kadar acemiydim ki herhalde tek yolu bu dedim. Köpeğim hem acı çekti hem korkaklığı arttı. Dikenli boğma tasma kullanıyorduk ve sadece o tasma varken köpeğim itaat ediyordu onun dışında normal tasma taktığımda çekiştirmeye devam ediyordu. Bu işte bir terslik olduğunu anlıyorsunuz ama çözüm ceza herhalde başka şekilde olmuyor sanıyorsunuz.

Ilgın Ulger Basku
Ilgın Ulger Basku

İkinci köpeğimi aldıktan sonra onu aynı şekilde eğitmek istemediğimi biliyordum çünkü zorbalıkla yapılan hiçbir öğreti kalıcı olmuyordu. Oğlumun arkadaşı Gonca Hanım’ın pozitif köpek eğitmenlik eğitimi aldığını öğrendim. Onun aracılığı ile Mehveş Hanım ile tanışma şansı buldum. Ben de Mehveş Hanım’dan pozitif köpek eğitmenliği dersleri almaya başladım.
Pozitif köpek eğitimi, benim hem hayvanları anlamamı sağladı hem de insanlara ve köpeklere pozitif bakış açısı kazandırdı. Bu eğitimle köpeğimdeki davranış bozukluklarını çözmeye başladım. Olumlu davranışla öğretilen her şeyin kalıcı olduğunu, olumsuz davranışları güzellikle çok kolay çözebileceğimi anladım.

Bu ailenin içinde çok huzurlu bir ortamda eğitimimi almaya devam ediyorum. Daha öğrenecek çok şeyim var. Teşekkürler StarDogs ailesi.

Ilgın Ülger Basku
Web: www.hayatikucakla.com
Instagram: @hayatikucakla
Twitter: @hayatikucakla