Kadir Durmuş

Ankara Üniversitesi Spor Bilimleri Beden Eğitimi Öğretmenliği Mezunuyum. Mesleğim dışında 16 yıl çalıştığım İnşaat Sektöründe 13 yıl yöneticilik yaptım. Medya Planlama ve Reklam Yönetimi konusunda uzmanlaştığım iş hayatımın büyük bir bölümü Ankara’nın Sayılı İnşaat Firmalarında Satış ve Pazarlama Müdürü olarak hafta sonları dahi çalışarak geçti.

Doğaya ve hayvanlara ilgim ve sevgim hep vardı, lakin hiç vakit ayıramadığım bir büyük şehir koşuşturmasının içindeydik. Kafamızı kaldırıp hayata daha sakin bakmamızı sağlayan ilk gelişme sahibini kaybeden bir köpeği sahiplenmemizle oldu. Eşim ve oğlumla sürdürdüğümüz aile yaşantımızın ortasına en koşuşturmalı dönemde bir anda giren köpeğimiz Bobo bambaşka ve eşsiz bir sürecin başlangıcı oldu. Bobo ile başlayan duygusal değişimimizle birlikte sokak hayvanlarına daha duyarlı hale geldik. Görüp de artık arkamızı dönemediğimiz onlarca köpek misafirimiz ve dostumuz oldu. Ayrıca sahiplendiremediğimiz ve ikinci köpeğimiz olan Lessi ile de yaşadıklarımın bu dönüşüm ve değişime katkısı büyüktür.

Ailecek ilgiyle izlediğimiz belgesellerin yanında köpek eğitim programları giderek daha çok ilgimi çekmeye başladı. İzlediğim klasik eğitim programlarında hep bir şeylerin yanlış olduğu şüphesiyle daha fazla araştırmaya başladım. Ankara Üniversitesi Biyoloji Bölümünden özel öğrenci statüsü ile aldığım iki dönem Evrim dersi ise canlıların ve özellikle ilgi duyduğum köpeklerin evrimi üzerine daha fazla araştırma yapmama neden oldu. Köpeklerin tarihteki evrimi, evcilleşme süreçlerinin de doğru eğitim yöntemlerinin kullanılmasındaki en önemli bilgi birikimini oluşturduğunu düşünüyorum.

Kadir Durmuş

Pozitif Köpek Eğitim yöntemleriyle tanıştığımda ise klasik eğitim yöntemlerindeki beni rahatsız eden şüphelerimin yersiz olmadığını anladım.

Pozitif Köpek Eğitiminin özellikle doğal yaşam ortamlarındaki hayvanların eğitiminde ve iletişiminde kullanılıyor olması, bu yöntemin stressiz ve baskısız bir eğitim metodu olmasını sağlıyor. Pozitif Eğitimin köpeklerin, kedilerin ve hatta diğer evcil hayvanların eğitimindeki başarısı da yöntemin aslında vahşi hayvanlarda bile kullanılıyor olmasından geliyor.

Hayatta bazı kararlar aldığınız ve nereden başlayacağınızı bilmediğiniz zamanlar olmuştur. Köpek Eğitimi ile ilgileniyor ve hatta eğitmenliği bir meslek olarak yapmayı düşünüyorsanız, Star Dogs Akademinin benim için olduğu gibi sizin için de bir dönüm noktası olabileceğinin altını çizmek isterim.

Köpek Eğitmeni olmak ya da köpek eğitimi hakkında doğru ve bilimsel bilgilere ulaşmak istiyorsanız kaynağınızı sorup soruşturun ve bu araştırma neticesinde en doğru kaynakta emin olduktan sonra kararınızı verin. Çünkü, doğru kararı verdiğinizi düşündüğünüzde, diğer alternatif bilgi kaynaklarına arkanızı döner ve seçtiğiniz kaynakta ilerlersiniz ki; bir hayvan sever olarak en son isteyeceğim şey Köpek Eğitmeni olmak isteyenlerin ilk olarak klasik eğitim yöntemleri ile tanışmış olması olurdu.

Bilime pozitif yöntemlere değer veriyor ve Pozitif Köpek Eğitmeni olmanın yanında gerçek hayvan sever dostlar kazanmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Köpeklerin büyülü dünyasına bir kez daha şaşkınlıkla şahit olacaksınız. Aynı zamanda Star Dogs Akademi sizin bu süreçteki “iyi ki” listenizin en başında yer alacağını şimdiden bütün samimiyetimle paylaşmak isterim.

Bu kadar net bir şekilde övgüyü hak etmesinin baş nedeni ise akademi eğitiminizin belirtilen sertifika alma sürecinizle kısıtlı olmaması. Gerek sonraki dönem akademi derslerine katılabilmeniz gerek ders tekrarlarını takip edebilmeniz gerekse de tecrübeli eğitmenlerle her an her vaka konusunda bilgi alışverişinde bulunuyor olmanız en büyük avantajınız olacaktır.

Kolektif aklın ve bilginin siz istediğiniz sürece hizmetinizde olduğu bir akademide mesleki bilginizi de hep katlayarak ilerleyeceğinize emin olabilirsiniz. Akademiye başladığım andan itibaren bu hislere kapıldığım için de motivasyonu yüksek ve oldukça keyifli bir eğitim süreci yaşadım. Kırklı yaşlarımda böyle bir motivasyonu da her şeyden önce Akademi Başkanı Mehveş Hanım’a daha sonra da mezun ve bilgisini paylaşmayı asla esirgemeyen tecrübeli eğitmen arkadaşlarıma borçlu olduğumu söylemek ve hepsine ayrı ayrı teşekkür etmek isterim.

Kadir Durmuş

Instagram @pozitifkopekegitmeni