Meleknur Çınar

Merhabalar,
2022 Ekim ayında minik dostumla birleşen yollarımızı açan kapılarımın tek bir sebebi vardı hayata dokunmak, iyi hissetmek. Bize dayatılanların doğru olmadığını herkese sergilemekse bu yolun ışıltısı oldu. Elbette bu yolculuğa çıkmadan önce yolumun bu kadar aydınlık olacağını tahmin bile edememiştim. Bu aydınlık, elle tutulabilir, gözle görülebilir serüvenimi anlatmaya başlamadan önce beni bu yolculuğa hazırlayan zeminden biraz bahsetmek isterim.
Adım Meleknur Çınar, 1990 yılı Bartın doğumluyum. İçine doğduğum şehir gerek doğası gerek insanı ile sizi baştan ayağa etki altında bırakan bir şehir. Toprağında yetişen lezzetli meyve ve sebzeleri ise sağlıklı yaşamaktan başka seçenek bırakmayacak lezzette. Hal böyle olunca orada yaşadığınız her saniye, vücudunuzun, kişiliğinizin her hücresi mutlulukla bezeni-yor. Bu mutluluk, gerek insanların birbiri ile olan ilişkilerini gerekse insanların hayvanlarla olan ilişkilerini de büyük ölçüde etkiliyor.
İnsan ve hayvan sevgisini bizzat deneyimleyerek her anına şahit olarak geçirdiğim çocukluğum benim de kişiliğimin bir parçası oldu. Ve bu parça ile yaşadığım yerden eğitim hayatımı devam ettirebilmek için uzaklaşmak zorunda kaldım, yeni bir şehirde yeni bir hayata başladım. O günden ta ki Ekim 2022 yılına kadar içimde bir şeylerin eksik ve yarım olduğunu anlamamış kendimi günlük telaşlarla yatıştırmaya çalışmıştım.
Ekim 2022 yılında hayatıma patili dostum namı diğer Köpük girdi. Onunla zaman geçirmeye başladıktan sonra onunla aramda görünmez ama güçlü iplerle bağlı bir bağlılık oluştu. Onun için hep daha iyisini hep daha fazlasını istiyor ve bunu düşünmekten bir an bile kendimi alamıyordum. Bu arayışım hummalı bir çalışma ile başladı defalarca çeşitli bireysel eğitimciler-le görüştüm ama hiç beni tatmin etmedi. Bu görüşmeler ise her seferinde dostumun bir an bile mutsuz olduğunu görmek istememe düşüncesi ile hep olumsuzlukla sonuçlandı.
Görüştüğüm eğitmenlerin çoğu ceza yöntemi ile eğitimin başarılı olacağını bana anlatmaya çalışıyordu ama bu düşünce beni de dostumu da hiç mutlu etmeyecekti. Pozitif yöntem kullanıyorum diyen eğitmenden bile ceza yöntemi kullandığını gördüğüm kişiler oldu. Bunun bir yolu yöntemi olmalıydı. Ruhum gördüğüm yöntemleri kabullenmiyor zaman içinde umutsuzluğa bürünüyordu. Bu umutsuzluğu gidermek için her gün araştırıyor okuyor, çeşitli gruplarla tanışıyor onlarla fikir alışverişi yapıyor, deneyimlerini dinliyordum. Bu bilgi alışverişleri, görüşmeler sırasında bana pozitif eğitimden bahsettiler. Ve işte pozitif eğitimi bu aşamadan sonra detaylıca araştırmaya başladım.
Bu araştırmalarım sonunda StarDogs Akademi sayfasını buldum ve zaman kaybetmeden iletişime geçtim. Telefonda beni Mehveş Hoca karşıladı uzun bir konuşma sonunda “İşte! Aradığım tam olarak bu.” Naralarım içimde yankılanıyordu. Bir işe gönül vermek o işe ruhunu yansıtabilmek çok önemli, Mehveş Hoca işte tam olarak sesi ve konuşmaları ile bu pozitifliğini apaçık yansıtıyordu. Evet, yanlış anlamadınız StarDogs tam olarak dostunuzu üzmeden, kırmadan, cezalandırmadan, patronluk taslamadan iletişim kurabileceğiniz anlayabileceğiniz, eğitebileceğiniz bir akademi.
Akademi eğitim anlayışı gereği bu eğitimi almak isteyen ve eğitmen olmak isteyen insanların psikolojik yeterliliklerini hassasiyetle analiz ediyor ve yeterliliğe sahip olduğunu düşündükleri kişileri akademiye kabul ediyorlar. Bu yeterlilik analizinde ufacık bir ışık görseler bile o ışığı büyütmek ve daha da parlatmak için emek veriyorlar.
Mehveş Hoca uzun telefon konuşmamızda beni analiz etmiş ve en sonunda bana şöyle demişti: “Sende zaten pozitif eğitmen ruhu var, biz sadece senin bu yolda doğru metot ve yön-temle yürümeni sağlayacağız, özetle senin içine pozitif eğitmen kaçmış.” demişti. Bu cümle benim hayatımda unuttuğum, kaybolan yönümü gözümün önüne koymuştu. Kaybettiğim benliğimi bulmak için heyecanlanmıştım. İşte özüme dönecektim, dostum benim eksik yönümü tamamlayacaktı. Bu düşünceler içinde eğitimime başladım ve StarDogs ailesine katıldım. Artık kurumsal bir yapının ötesinde kocaman pozitif bir ailem olmuştu StarDogs.
StarDogs Akademi sadece patili dostlarla olan iletişimime değil hayatımın her anında iletişim kurduğum arkadaşlarım, dostlarım ve ailemle olan iletişimime de fayda sağladı. Eminim ki ileride çocuğumla olan iletişime de çok büyük katkısı olacak.
Ne StarDogs Akademi ne de benim gözle görülür, elle tutulur mutluluğum bu satırlara sığmaz. Eğer siz de dört ayaklı çocukların hayatına bu denli dokunmak ve meslek olarak da yapmak istiyorsanız sizi bu bilincin mutluluğunu tatmaya, anlattıklarımı birebir deneyimle-meye davet ediyorum. Kendinize tek bir iyilik yapma hakkınız varsa onun StarDogs Akademi olması dileğiyle.

Meleknur Çınar /Bartın
Instagram: @hellopositivedogs