Sümbül Haşhaş - StarDogs
Sümbül Haşhaş - StarDogs

Merhabalar,

Bursa’da şehrin göbeğinde bir çiftlikte 350-400 kg.’lık bir sürü canlıyla yaşama başlamam, sokakta oynayan çocuk olmamın en büyük şansım olduğunu düşünürüm.

Yol iş hayatına akınca ise yaratıcılığımı kullanarak kendimi yansıtıp, ruhumu doyurabileceğim keyif aldığım bir işim ve sınır tanımaz yoğun çalışma saatleri ve seyahatler oldu. Diğer yarımsa özümden yani doğadan asla kopamadı. Ailede Ultra Maratoncu ve macera sevenler olunca yarışlarda sürekli doğadaydık. Ormanlara çok yakın yerlerde olmak yürüyüşlere, yürüyüşlerde koşulara dönüştü. Koşu benim için; doğadaki çiçeği, böceği, ağaçları, karı, güneşi ya da karşılaştığım kuşu, karıncayı, leyleği, sümüklü böceği hissedebildiğim mutlu olduğum anlardı.

Bir süre sonra aile kararıyla: ‘Şimdi değilse, ne zaman?’ deyip istifalarla emekliliği beklemeden kırsala yerleştik. ‘Hoş geldin Yeni Hayat’ Mesai arkadaşlarım ise doğa ana, İnekler, koyunlar, köpekler, kediler, baykuşlar, tavuklar, sincaplar, çakallar ve doğal yetiştirdiğimiz kendi gıdalarımızdı.
Anne tereyağı, yoğurdu özlemiyle ineklerde köy evimize dahil oldu. Ama dev çocuklara bakabilmek, çok zor bir iş ve ciddi emek ister; yaz-kış, güneş-kar, gece-gündüz, sıcak-soğuk demeden mesai saati olmadan çalışmaktır. Yiyeceklerini dahi kendi gıdamız gibi ilaçsız fenni gübresiz temiz gıda olarak ekip taşıyan, kapalı kalmadan özgürlüklerini yaşayabilmeleri için ormanda doğal gezinme alanları ve ilaçsız tarlalarda onları güden, sağlıklarından, güvenliklerinden sorumlu olan, onlar için koruyucu hekimlik yapmayı öğrenen ve hiyerarşiyi gözetip korkmadan uyum halinde olmalarını sağlayan, canlarını emanet aldığınız ‘SORUMLULAR’ bizdik.

Tüm bunları sevmeden yapamazsınız. Çocukken inekler için ekip biçen babama yoldaş olmak, ineklerle birlikte olmak sevdiğim bir oyun gibiydi. Sanırım bu nedenle ineklerimin isimleri Hale, Lale, Jale, Şule, Bade, Sude, … idi. Ama babamın rolüne bürününce işin farklı bir yönünü yaşadım. Onların güvenliğinden ve sağlıklarından sorumlu olan kişi olunca her detayın ne kadar kıymetli olduğunu doğal olarak öğrendim.

Bu aynen çocuk bakmak gibi, aradaki fark ise artık bizim çocuklar önce koyunlar, sonra da 300-400 kiloluk dev bebeklerdi. Kulaklarının duruşu, gözbebekleri, ayak sekmeleri, ağır davranmaları, agresifliği, keyifsizliği, tüylerinin yönüyle sağlığı, o gün başka ineğe fazla sataşması ya da sakinliği, güneşe çıkmayıp karanlık yerde durması, sürü dışında yalnız kalma ihtiyacının nedeni, kimin sosyal olup kimin yalnız takıldığını, yavrusu olanın memesindeki ödemi gözlemlemeyi, yavrusuyla yalnız kalma ihtiyacını gösteren minicik sinyallerin dahi farkında olmanız gerekir. Farkındalıkla Bakmak-Görmek arasındaki farkı öğrenirsiniz.

Ve ruhlarına dokununca sizi hissederler. Özellikle 300-400 kiloluk ineklerin size güvenince neler yapabildiğini görmek inanılmaz bir histir. Yavrusuna dokunmak isteyen birine karşı onun ve yavrusunun arasına giren 400 kg. anne, kimseye dokundurmadığı bebeğine sadece sizin dokunup onunla ilgilenmesine izin verdiği tek kişi olmak ve üst üste 1 metre uzağa giderek yaptınız her gel kızım çağrısıyla size gelmeleri, yanınıza gelip kafalarını size sürmeleri, onların ruhlarına dokunup, onları koruduğunuzu, önemsediğinizi bildikleri ve bize ‘Sana güveniyorum’ deme şekilleri. Hayvan işte dediğimiz canlıların; Sabır, sevgi ve istikrarlı davranınca güvenebildiklerini ve size de güvenlerini sevgi olarak sergileme yollarından. Yüreklerinin büyüklüğünü ve her canlının güvenince bağ kurabilme yeteneklerini birebir yaşamak benim için hiçbir şeyle kıyaslanamayacak kadar paha biçilmez bir deneyim oldu. Bu canları kıyamayıp satamamızla sayıları 20 küsuru aştı. İşi ticarete döndürmek istemediğimizden tümünü iyi bakılacakları bir yere verdik. Hala gidip sarılıp, sevip sütlerini alıyorum.

Rahatlıkla online olarak işime devam edebilecekken kurumsal çalışma hayatına dönme niyetim hiç olmadı. Onlarsız eksik hissediyordum ve onlardan öğrendiğim ortak iletişim dilimizi ve sevgiyi arıyordum. Bunu devam ettirebileceğim bir hayatım olmalıydı. Şanslıydım ki bebekliğinden beri bizimle olan çok akıllı ve kıymetlilerimiz, yardımcılarımız çoban köpeklerimiz, Zeus ve Dino bizimleydi ve bunu onlarla nasıl yaparım bunun bir yolu olmalı derken pek çok kurumla görüştüm. Onlardan biri olan STARDOGS Mehveş Hn. ile konuşunca Pozitif eğitimden oldukça etkilendim ve burası olmalı diye geçti aklımdan. Mehveş hocanın söylediği gibi; benim koyunlar, inekler ve köpekler ile olan ilişki mantığımın ve Pozitif Eğitimin temeliyle çok örtüştüğünü ‘Canlara saygı’ temel prensiplerine uyduğunu fark ettim. İyi ki STARDOGS ile yoluma devam etmişim partililerde tecrübelerimle değişime hala şaşırıyorum.

Benim için Pozitif Köpek Eğitimi nedir derseniz? Benim 400 kg yakın koca ineklerimle kurduğum bağın ve bana olan güvenlerinin hissettirdiği mutluluğu asla unutamam. Bunun içinde Köpek Eğitmenliği benim için sadece bir iş ya da sadece köpek eğitmek değil. Patililere ve sahiplerine; ‘Anlamak ve anlaşılmak için sadece sözcüklere, konuşabilmeye ihtiyacınız yok ve evet ortak bir dil var; birbirinize konuşmadan birbirinize sevgi akıtmanız mümkün’ demenin en müthiş yolu.

Her tecrübede tekrar tekrar yaşadığım şeyi söylemeliyim; Pozitif Eğitim ile köpeğinizin ne kadar hızlı öğrendiğine ve zekasına hayran kalacaksınız.

Sümbül Haşhaş
Instagram: @hayalperestkoyevi