Yaren Yengin

Seneler önce ilk köpeğimi sahiplendiğimde, insanlar bir köpeği eğitmenin doğru yolları konusunda hararetli şekilde tartışıyorlardı. Ödül temelli eğitim, caydırıcı temelli eğitim ve ikisinin bir karışımını sunanlar mevcuttu. Bugün, bir köpeğimi kaybettim ve insanlar hala aynı duygu yüklü hikayeleri ve dili kullanarak aynı konu üzerinde hararetli bir şekilde tartışıyorlar.

Sektöre iki yöntemin karışımını uygulayan bir kurumla birlikte girmiştim fakat doğruyu yaptığım hissine tam olarak varamıyordum. Hepimiz kendi köpeklerimiz için en iyisini istesek de yöntemlerde ve bu yöntemlerin köpeklerde uyandırdığı etkide çelişkiler mevcuttu. Bu beni düşündürdükçe arayışım bitmedi, ta ki StarDogs ekibi ile karşılaşana dek diyebilirim.

StarDogs‘un, Mehveş Hocamın, beni etkileyen en büyük yanı yöntemlerimizin etkili/iyi/doğru olmasını gerektiğini tekrar tekrar vurgulamasıydı. StarDogs’tan sonra köpek eğitimi ile ilgili yaptığım her şeyde duygularıma dikkat etmeye çalışıyorum. Köpekler duygularımıza karşı çok hassastır ve sakin bir insana korkulu veya öfkeli olandan çok daha iyi tepki verirler. Ve açıkça söyleyebilirim ki, eğitmenlik eğitiminden sonra sadece köpeklerle olan ilişkim değil ben de çok değiştim.

Farklı yaşlarda ve farklı kişiliklerdeki köpeklerle çalışmanın tek bir “doğru yolu”nun olmadığını sürekli vurgulayan bir ekibin bir parçası olmak, birbirlerine bu konuda yol gösteren eğitmenlerle çalışabilmek gerçekten harika. StarDogs’tan sonra geleneksel eğitmenleri suçlamak yerine, insanlara kanıtlanmış çözümler sunmaya daha fazla önem gösteriyorum. Bunun işe yaradığını bu ekiple birlikte hissettim.

İşbirliği ve açık fikirlilikle, tüm insanların köpeklere hak ettikleri saygı ve haysiyetle davranmayı öğrenebileceklerine inancım StarDogs sayesinde oldukça güçlendi.

Tüm ekibe en içten teşekkürlerimle…

Instagram: @adanapozkopekegitim
Web Sitesi: www.pozitifkopekegitim.com