StarDogs Zeynep ErdemoğluUzun yıllar profesyonel yönetici ve AB proje yöneticisi olarak çalıştıktan sonra hayatımı değiştirmeye karar verdim. Çocukluğumdan itibaren evimde çevremde hep hayvanlarım olmuştu ancak gerçek değişimi köpeğim Lucky (1996-2010) ile yaşadım ve o benim “Hayat eğitmenim”’di. Onunla birlikte öğrenmeye ve içimdeki ben’i bulmaya başladım. Köpeğim beni otomatikleşmiş şehir yaşantımdan doğaya döndürdü ve birçok sağlık sorunundan kurtardı. Mehveş ile tanışmam da onun sayesindedir. Cesar Millan’ın online sürü liderliği eğitimine katıldıktan sonra StarDogs Türkiye’de Akademi-2’i bitirdim arkasından Cambridge üniversitesi Ethology enstitüsünden ve Dr. Sofia Yin den hayvan davranışı eğitimleri aldım. Bu eğitimleri alma amacım köpek eğitmekten çok davranış ve liderlik üzerine çalışmak ve kendi sürümü kullanmaktı.

4 köpekten oluşan küçük bir sürüm var, doğaya dönerek bende oluşan farkındalık ve iyileşmeyi diğer insanlara da yaymak istediğimden aşağıda bahsedilen işleri köpeklerimle birlikte yapıyoruz;

  1. 7-17 yaş grubunda sıklıkla görünen ve katlanarak artan akran şiddetine karşı dünyada kabul edilmiş en etkili yol olan köpekle empati yöntemini kullanarak “Köpek eğitmenle okulda ve hayatta başarılı çocuklar” projemizi hayata geçirdik, 10’ar çocukluk özel gruplara ve 2017-2018 ders döneminde Heybeliada İlkokulunun tamamında başarıyla uyguladık.
  2. Evde köpek besleyemeyen ancak köpekle bir arada olmak isteyen ailelere ve köpekleriyle birlikte doğada gün geçirmek isteyenlere “Köpekle doğa yürüyüşü” programımızı başlattık. Bu programımızda Heybeliada’da köpeklerimizle yürüyüş sonrası benim bahçemde sağlıklı yiyeceklerden oluşan bir menüyle günü tamamlıyoruz.
  3. Çağımızın hastalığı önyargı ve içsel baskılardan kurtulmak için kendi köpeklerimle aile çalışmaları yapıyorum.
  4. Çocuklu veya çocuğu olacak köpekli ailelere, doğru çocuk-köpek ilişkisi kurulmasında danışmanlık hizmeti veriyorum.
  5. Davranış sorunu olan köpekleri rehabilite edip sahiplerine köpekle yaşam danışmanlığı veriyorum.
  6. “Köpeğimle Yürüyorum” eğitim programını başlatarak köpeğiyle yürümekten keyif almayan köpek sahiplerine köpekle nasıl yürünmesi gerektiğini öğretip sonunda sürü yürüyüşü yaptırıyorum.
  7. Internet üzerinden online ve canlı olarak “Sürünün Lideri” ve “Köpekte Davranış Sorunları” eğitimlerini veriyorum.
  8. Köpekle nasıl yaşanması gerektiğiyle ilgili whatsapp grubu yönetiyorum.
  9. Köpek sahibi olmak isteyen kişilere doğru köpekle eşleşmeleri için danışmanlık hizmeti veriyorum.