Neden, kimden korumamız gerekiyor hayvanları, hiç düşündünüz mü?…

Niye böyle bir gün kutlamaya gerek duymuşuz acaba?

Eğer insanlar hayvanlara “zaten davranmaları gerektiği gibi” davranıyor olsalardı, bunları yılda tek bir gün hatırlatmaya gerek olur muydu sizce?

Hiç sokakta tekme atılan bir kedinin yerine koydunuz mu kendinizi? Ya da dayakla, korkutarak birşeyler öğretilmeye çalışan bir köpeğin? Hiç onların gözlerinden baktınız mı dünyaya, bir kez olsun onların sizin gibi düşünmesini beklemekten vazgeçip?

Şimdi lütfen, yılda bir gün olsun “onlar gibi düşünüp, hissedin”. Sokakta itilip kakıldıkça korkudan saldırganlaşmak garip gelmeyecek o zaman size. Yalnızca “köpek” gibi davranıp havlamak suç olmayacak, tabii “pahalı” kelimesi birşey ifade etmediği için eşyaları kemirmek de. O zaman insanların sizden “asla öğretmedikleri” şeyleri beklemelerine şaşırmaya başlayacaksınız. Kendi dilinizle birşeyler anlatmaya çalışacaksınız; anlamayacaklar, size kızacaklar, üzüleceksiniz…

Aslında bir gün değil, hergün hatırlayın lütfen dünyanın yalnız bize ait olmadığını, her canlının kendi özelliklerince yaşama özgürlüğü olduğunu. Eğer bir canlıyı sahiplenmiş, onu evinizde birlikte yaşamak üzere ailenize katmışsanız, lütfen bu sahiplenme ile birlikte üstlendiğiniz yükümlülükleri de yerine getirin. Onun gerektiği şekilde beslenmesi, hem sizin, hem çevrenizin güvenliği adına sağlığıyla ilgilenilmesi, toplum içinde birlikte huzurlu ve güvenli bir yaşam sürebilmeniz için eğitilmesi sizin sorumluluğunuzdur. Yok eğer bu kadar büyük bir sorumluluk üstlenip evinizi böyle bir dostla paylaşamıyorsanız, o zaman hiç değilse evdekiler kadar şanslı olmayan sokaktaki dostlarımız için birşeyler yapın. İlla çok zengin olmanız da gerekmiyor onlara birşey vermek için, bu dostlarımızın istediği tek şey biraz ilgi, biraz sevgi. Bir güleryüz, bir tatlı söz, sıcacık bir okşama neyse ki henüz paralı değil…

Hayvanları sevmeyi bilen insan, bitkileri de, doğayı da, diğer insanları da seviyordur zaten. O yüzden çevrenize, özellikle de çocuklarınıza küçük yaşta hayvan sevgisi aşılayın. Çocuklarımız tüm canlılarla dost olarak büyürlerse, belki o zaman artık hayvanları korumamız gerekmeyen bir dünyada yaşayabiliriz hepbirlikte.

Tüm hayvan dostlarına, en içten sevgilerimizle…

 

Mehveş İpek

StarDogs Positive Training – Türkiye