StarDogs Türkiye ve Yunanistan İş Birliği Pandemide de Devam Ediyor

Pozitif köpek eğitiminin her iki ülkede de kurucusu ve öncüsü olan StarDogs Yunanistan (kuruluş: 1999) ve StarDogs Türkiye (kuruluş: 2003), ilk günden bugüne dek iş birliklerini kesintisiz sürdürmekteler.

Eğitmen yetiştirilmeye başlanan 2006 yılından 2021’e kadar 300’e yakın mezun veren, sektördeki başarılı ve “gerçek” pozitif köpek eğitmenlerinin neredeyse tamamına yakınının ilk başlangıç noktası olan, fiilen eğitmenliğe devam eden ve pozitif eğitim metotlarından asla sapmayan yaklaşık 100 mezunuyla yola birlikte devam edip projeler üreten StarDogs Türkiye, pandemi ile birlikte kendini yeni koşullara çok hızlı uyarladı ve Nisan 2020’de başlayan ilk online Eğitimciler Akademisi programının eğitmen adaylarını 2020’nin Aralık ayında mezun etti.

Online / uzaktan eğitim sistemini çok başarıyla yürüten ve yüz yüze eğitim programlarından farksız bir başarı grafiğiyle yeni pozitif köpek eğitmenleri yetiştiren StarDogs Türkiye’nin bu girişimi, bu kez StarDogs Yunanistan’a örnek oldu ve onlar da Şubat 2021’de ilk online Eğitimciler Akademisi sınıfını başlattılar.

Bu vesile ile, StarDogs Yunanistan’ın ilk online Akademi sınıfı, yeni sistemi oturturken destek aldıkları StarDogs Türkiye’nin Türk kurucusu Mehveş İpek’i ilk derslerinde misafir etti. 2006 – 2013 yılları arasındaki tüm Eğitimciler Akademisi sınıflarını birlikte yürüten, sonrasında da ne zaman ihtiyaç olsa birlikte hareket eden Yiannis Arahovitis ve Mehveş İpek, her iki ülke öğrencilerinin ve eğitmenlerinin sürekli ilettikleri ortak projeler üretme isteklerini de dikkate alarak ders sonunda “biz de birlikte ders vermeyi çok özlemişiz” dediler ve pandemi süresince online / uzaktan, pandemi biter bitmez de her iki ülkede tüm öğrencilerin / mezunların katılabileceği yüz yüze çalışmalar yapmak üzere karar aldılar.

İki ülkenin pozitif köpek eğitimine gönül veren başarılı eğitmenleri yeni projelerde buluştukça, biz de güzel haberleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.